Både Norgesgruppen, som mellom anna eig Kiwi, Coop og Rema 1000 har klaga på bota. Foto: Lise Åserud / NTB/ NPK
Både Norgesgruppen, som mellom anna eig Kiwi, Coop og Rema 1000 har klaga på bota.

Gigantbot mot daglegvarekjeder går til vidare til nemnd

Norgesgruppen, Coop og Rema 1000 har alle klaga på ei bot på til saman 4,9 milliardar kroner frå Konkurransetilsynet. No går saka til Konkurranseklagenemnda.

Publisert Sist oppdatert

– Konkurransetilsynet har no sendt saka over til Konkurranseklagenemnda. Den vil bli behandla vidare der, opplyser kommunikasjonsdirektør Margrethe Gudbrandsen i Konkurransetilsynet til HandelsWatch.

I august i fjor kom Konkurransetilsynets endelege vedtak i saka. Kiwi- og Meny-eigar Norgesgruppen fekk eit gebyr på 2,3 milliardar kroner, og Rema 1000 og Coop fekk begge eit gebyr på 1,3 milliardar kroner for det tilsynet meiner er ulovleg samarbeid om prisar.

Bakgrunnen var at kjedene i fleire år dreiv utbreidd bruk av prisjegerar som sjekka prisane til konkurrentane.

Hei!
Du må ha eit aktivt abonnement for å lese vidare.

Eksisterande kunde?

Logg inn her

Har du ikkje abonnement?

Bli abonnent

Powered by Labrador CMS