Dei lokale jentene (frå venstre) Tiril Ivesdal, Synne Dyngeland og Stina Marie Lunde frå 7'ar laget til Ølen ILARKIVFOTO: MAGNE SKÅLNES
Dei lokale jentene (frå venstre) Tiril Ivesdal, Synne Dyngeland og Stina Marie Lunde frå 7'ar laget til Ølen IL

Sesongstart for lokalfotballen

Ølen IL-damene: — Det er eit utruleg godt miljø på laget

I år går laget for å spele 7’ar, og det på eigen bane på Lundeneset.

Publisert Sist oppdatert

4. div. kvinner

Dette er laga:

Torvastad 1

Haugar

Kolnes 1

Kopervik 1

Rubbestadneset 7er

Skjoldar 1

Stegaberg

Torvastad 2

Ølen 7er

Vared/Skjold/Falkeid

Tradisjonen tru stiller Ølen IL med damelag i 4.divisjon dette året, der spelarane i all hovudsak er elevar ved Lundeneset VGS.

Primus motor er som vanleg Ole Arne Pedersen, som er lærar ved skulen. Dette året er det 12-13 jenter som er aktuelle for spel. I fjor gjekk dei for 9’ar lag, medan dei denne sesongen har landa på at eit 7’ar lag er det beste. Då kan dei òg spele heimekampane sine på 7’ar banen dei har ved skulen. Nokre av jentene på Ølen damelag er unge nok til å bidra på samarbeidslaget Etne/Ølen J17. Der får dei smake på 11’er-fotball og full bane.

Jamne nabo-oppgjer

Ølen er eitt av to lag frå Vindafjord kommune som spelar i 4. divisjon, og kampane mot Skjoldar er alltid høgdepunkta i sesongen. I fjor enda begge kampane med knipne nederlag for skulelaget, men kampane er alltid jamne når dei to laga møtest. Men på slutttabellen måtte Ølen finne seg i å havne 19 poeng bak damene frå Skjoldar.

Målsetting

— Målsettinga for laget er rett og slett å halda liv i tilbodet, seier Pedersen, og peikar på at det kan svinge litt kor mange fotballinteresserte jenter det er som søkjer seg til Lundeneset VGS.

Ole Arne Pedersen er trenar på damelaget til Ølen IL.

— Me trenar to gonger i veka, fortel Pedersen, og legg til at dei fleire gonger har trent med J17-laget for å få bli ei større treningsgruppe.

Lokale fotballjenter

Synne Dyngeland, Stina Marie Lunde og Tiril Ivesdal er alle frå Vindafjord. Stina Marie og Synne går på Lundeneset, medan Tiril er den einaste på laget som ikkje er elev ved skulen.

Synne Dyngeland frå Ølensvåg har ikkje reist langt for å gå på vgs.

— Det er eit utruleg godt miljø på laget, seier Dyngeland, og legg til at dei bur saman, går på skule saman, og deler størstedelen av kvardagen.

Dei trenar to gonger i veka, og ho meiner at fotballen gjer gjengen på skulen generelt meir samansveisa enn ved andre skular.

— Mange fotballspelarar søkjer seg til skulen, og nivået er høgt, spesielt hjå gutane. Men jentene kjem sterkt, og her er det moglegheiter til både å utvikle seg og å ha det kjekt med fotballen, smiler Dyngeland.

Ølen opnar sesongen med bortekamp mot Kopervik onsdag kveld.

Grannar-tipset: Me trur at Ølen IL vil finne sin plass rundt midten av tabellen, og vil vinne fleire heimekampar på den intime 7'ar-banen på Lundeneset.

Powered by Labrador CMS