Bli abonnent – få full digital tilgang!
Kun 5 kr for 5 veker!
• Alt innhald på grannar.no • eAvis
• Digitalt arkiv heilt frå 1973
• App med nyheitsvarsel
Deretter frå 159 kr/månad. Automatisk fornying.
Inga bindingstid. Du seier sjølv opp når du ønskjer.

KJØP

Du må logge inn for å lese artikkelen

Aker Solutions er i gang med å slepe dei elleve betongunderstella til Hywind Tampen frå Vikebygd til Gulen industrihamn i Sogn og Fjordane. No skal Vindafjord kommune lage eit forprosjekt for å utvikle industriområdet Dommersnes til å bli meir attraktiv for havvind. Foto: Johnny Engelsvoll/Equinor
Frå arbeidet under Aker Solutions sitt prosjekt Hywind Tampen på Dommersnes i Vikebygd.

Tettare på

Kampen om bygda si sjel

Publisert Sist oppdatert

Kjernen til spørsmålet er Vindafjord kommune og Westcon sine planar om å utvikle heile det over 500 mål store industriområdet på Dommersnes. I eit formannskapsmøte 25. september 2022 lanserte kommunedirektør Yngve Folven Bergesen for første gong planane om utvikling med tanke på serieproduksjon til havvindnæringa.

Etter ein lengre politisk prosess blei det felles selskapet Dommersnes AS/Windafjord Port stifta 5. mai 2023. Nå håpar tilhengarar i bygda, kommuneleiinga og selskapet sin daglege leiar Jørgen Jorde at det kan skapast noko som blir eit løft for bygda.

— Å få ein kontinuerleg heilårsdrift vil vere positivt for Vikebygd med tanke på arbeidsplassar. Det kan bli arbeidsplassar både i Windafjord Port og samarbeidspartnarar som er leverandørar til havvindindustrien, seier Jorde.

Powered by Labrador CMS