Norske poteter, her av sorten Laila, er blitt mykje dyrare, men blir verna mot utenlandske konkurrentar av ein ny potettoll.
Foto: Annika Byrde / NTB/NPK
Norsk tollhopp på poteter vil neppe merkast i haust
Importprisane på potet har gått kraftig ned sidan juli. Samtidig er det innført ny tollavgift, men ho vil neppe merkast no som importen er låg.
Importprisane på potet har gått kraftig ned sidan juli. Samtidig er det innført ny tollavgift, men ho vil neppe merkast no som importen er låg.
Norske forbrukarar har måtta tole dyrare poteter det siste året. Potetprisen låg i juli heile 28,7 prosent over prisen på same tid i fjor, ifølgje Statistisk sentralbyrå.
Frå 1. september er det innført prosenttoll på poteter, ei avgift som har vore omstridd. Kritikarane meiner ho vil få norske potetprisar til å skyte endå høgare i vêret. Avgifta blir berekna ut frå ein prosentdel av vareprisen i staden for at det trengst ein fast kronesats. Formålet med tollen er å verne norsk produksjon.
Kraftig tollhopp