Svar på spørsmål om hjertestarter i Skånevik

Tilgjengelighet av hjertestarter er bare ett av kriteriene for en god behandling ved akutt hjertestans. […]

Tilgjengelighet av hjertestarter er bare ett av kriteriene for en god behandling ved akutt hjertestans. Viktigst er at en begynner tidligst mulig med hjertekompresjoner.
For å sikre god kompetanse arrangerer vi en treningskveld hver måned der ambulansepersonell, leger og sykepleiere trener på hjerte-lungeredning og redning/terapi av skadde pasienter (for eksempel ved trafikkulykke). På sikt kommer vi til å invitere andre grupper til å delta i treningen – for eksempel annet helsepersonell, brann og politi.
Lars Christoffersen etterlyser i Grannar den 23. august åpenbart en hjertestarter som Skånevik brannvesen har brukt i flere år. To brannmenn rykket ut til pasienten ved varsel om brystsmerter i Skånevik, koblet til hjertestarter og var tilstede til ambulanse/vaktlege kom til stedet.
Dette var et bra tilbud som dessverre stanset p.g.a. varierende varslingsrutiner fra akuttmedisinsk kommunikasjonssentral (AMK) i Haugesund så vel som uavklart beredskapslønn for brannmenn på vakt.
Kommunelege 1 har vært i forhandlinger med helseforetaket Helse Fonna for å sette i gang et samarbeid omkring beredskapsbil med hjertestarter i Skånevik. Dette samarbeidet er ikke avklart ennå, men det jobbes for å kunne tilby hjertestarterberedskap i Skånevik utover det allerede eksisterende i fremtiden.

Tobias Nieber
Fastlege i Skånevik og Etne